Sophie Kinsella er død

Vi mindes forfatteren bag Shopaholic-bøgerne, der var med til at sætte fut i genren Chick-lit.

Af Heidi Buur

Den britiske forfatter Madeleine Sophie Wickham, som er bedst kendt under sit pseudonym Sophie Kinsella, er død den 10. december. I 2024 stod hun frem i medierne og fortalte, at hun var ramt af en aggressiv hjernesvulst, og i 2025 udgav hun den autofiktive "Hvordan føles det?"

Kinsellas bøger er morsomme, med en hjertevarm og let stemning - og handler typisk om den kloge, men kiksede kvindetype, som vi også kender fra Bridget Jones' dagbog. I et interview til The Guardian om genren, har hun udtalt, at hun finder det mere realistisk at beskrive kvinder som både intelligente, forvirrede og klodsede, end sådan nogle der aldrig laver fejl. 

Den varmhjertede forfatter blev kun 55 år. Vi mindes hende ved at liste hendes bøger her - til hyggelig læsning eller genlæsning!