Rebild Bibliotekernes bogbus

Bogbussen kører ud til 11 mindre byer i Rebild Kommune hver uge.

Bogbussen kører året rundt, dog ikke i skolernes sommerferie, efterårsferie, vinterferie og påskeferie samt mellem jul og nytår.

Bogbussens telefonnummer er 99 88 77 50 (svarer kun i bussens køretid), alternativt kan du ringe til Støvring Bibliotek på 99 88 77 40.

Regler for lån og aflevering i bogbussen er det samme som er gældende på de øvrige biblioteker.

Find bussen på Facebook

 

 

Køreplanen - dag for dag:

 

 

Tirsdag Onsdag Torsdag

13.30 - 14.00

Sønderup
P-pladsen overfor Trængstrupvej 5.

13.30 - 14.00

Rørbæk
Pladsen ved forsamlingshuset.

13.30 - 14.15  

Guldbæk
Foran Guldbæk Friskole.

14.15 - 15.00

Aarestrup
Foran Gregers Krabbe Friskolen.

14.15 - 15.00

Ravnkilde
Ved Ravnkilde Skole.

14.30 - 15.15  

Øster Hornum
Ved Øster Hornum Skole (Estrupvej).

16.00 - 16.45  

Kirketerp
Pladsen bag forsamlingshuset.

16.00 - 16.45  

Haverslev
P-pladsen foran Super Spar.

16.15 - 16.45  

Blenstrup
Foran Blenstrup Idrætshal.

17.00 - 18.00  

Øster Hornum
Parkeringspladsen bag Brugsen.

17.00 - 18.00  

Suldrup
Brugsens parkeringsplads

17.00 - 18.00  

Bælum
Ved Bælum Kirke, Vestergade 2.

 

 

Køreplan for bogbussen - alfabetisk efter stoppested

Klik på bynavnet for at se præcis hvor bussen holder.

 
By Stoppested Tidspunkt
Blenstrup Ved Blenstrup Idrætshal Torsdag 16.15 - 16.45
Bælum Ved Bælum Kirke, Vestergade 2 Torsdag 17.00 - 18.00
Guldbæk Ved Guldbæk Friskole Torsdag 13.30 - 14.15
Haverslev P-pladsen foran Super Spar Onsdag 16.00 - 16.45
Kirketerp P-pladsen bag forsamlingshuset Tirsdag 16.00 - 16.45
Ravnkilde Ved Ravnkilde Skole Onsdag 14.15 - 15.00
Rørbæk Ved forsamlingshuset Onsdag 13.30 - 14.00
Suldrup Brugsens parkeringsplads Onsdag 17.00 - 18.00
Sønderup P-pladsen overfor Trængstrupvej 5 Tirsdag 13.30 - 14.00
Øster Hornum (tirsdag)
Øster Hornum (torsdag)
P-pladsen bag Brugsen
Ved Øster Hornum Skole (Estrupvej)
Tirsdag 17.00 - 18.00
Torsdag 14.30 - 15.15
Aarestrup Foran Gregers Krabbe Friskolen Tirsdag 14.15 - 15.00